אלסקן מלמוט ככל הידוע, זהו הזן העתיק בגזעי הקוטב גוררי המזחלת, בעברם חיו עם שבטי האינואיט והאינדיאנים הוא נקרא ע"ש שבט המהלמוט האינואיטי . וגילו אותו למעשה באלסקה.הכלב שימש לשמירה על עדרי איילים , גרירת מזחלות, שמירה מפני חיות טורפות.
גופו חזק, מוצק ושרירי, ארוך ביחס לגובהו, בעל חזה רחב, ראשו משולש ומורם מעניק לו חזות גאה, אוזניו אף הם משולשות , וזנבו שעיר ארוך ומסתלסל. פרוותו החיצונית עבה ומלאה .
גוונו לרוב לבן, אך ישנם גם גוונים של אפרפר עד שחור,זהוב חום, וכן שילוב בינהם. דומה במראהו לאסקי סיביר ורועה גרמני.
כלב שנועד לעבודה, מגלה זריזות רבה יחסית לגודלו , בעל בטחון עצמי, בעל אומץ, נאמן ומסור לבעליו אך הוא לא נחמד לכלבים אחרים ועלול להיות אכזרי כלפיהם.
גזע זה דרוש אילוף כבר בהיותו גור.